SNELLIUS vs. PITAGORAS 1:0


     Czyli o dalekich obserwacjach od kuchni...

Snajperzy z lufą o długiej ogniskowej zawsze gdybają o granicach możliwości obserwacyjnych z danego punktu. Możliwe? Niemożliwe? Prawdopodobne? Na szczęście wszystko da się policzyć w zasadzie bez większego wysiłku. Do podstawowych założeń którymi będziemy operować, to fakt że ziemia w przybliżeniu jest kulą o znanym, uśrednionym promieniu. Geometrio! Przychodź w sukurs! Liczymy...

R=6371⋅103 m (uśredniony promień ziemi)
h=wysokość punktu obserwacyjnego (w metrach)
d=odległość do widnokręgu (w kilometrach)

Zatem podpinamy to do najzwyklejszego na świecie twierdzenia Pitagorasa


Tutaj dochodzimy do dramatycznego momentu. Sytuacja wygląda następująco: W równaniu po prawej stronie została tylko jedna zmienna pod dwoma pierwiastkami. Pokusimy się o wyciągnięcie stałej! Stosunek wysokości obserwatora "h" do podwójnego promienia Ziemi "2R", czyli w zasadzie jej średnicy jest znikomo mały i dla wysokości np Gerlacha wynosi  0,02% co jest znacznie mniejsze od chociażby 5% błędu w rozkładzie Gaussa. Zatem bezpardonowo wywalamy to spod pierwiastka.Modyfikując wyrażenie dla dystansu w kilometrach wychodzi nam:


Natomiast w sytuacji w której podawalibyśmy wszystkie wartości w kilometrach, to równanie przybierze taką formę:Przypadek możemy rozwinąć do sytuacji, gdy obiekt poza widnokręgiem posiada niezerową wysokość ponad Ziemią. Tutaj wystarczy do wyrażenia dodać "lustrzany" fragment z drugą zmienną "h2".Oraz odpowiednio dla wartości podawanych w kilometrach


Jednak to nie koniec! Było by zdecydowanie gorzej dla obserwatorów, gdyby fotony biegły tak jak na lekcji fizyki w szkole podstawowej. Tzn. po linii prostej, jednym maźnięciem od ekierki. Willebrord Snell aka Snellius, paradujący w fałdowanej kryzie dowiódł, że z rozchodzeniem się promieni świetlnych jest jednak ciut więcej zagwozdek. Szczególnie gdy punktem zainteresowania będzie tor światła w naszej atmosferze, którą trudno uznać za ośrodek jednorodny. Na nasze szczęście optyka spuszcza srogi wpierdziel geometrii, dając nam czasem nawet parędziesiąt metrów podniesienia horyzontu w stosunku do geometrycznej rzeczywistości. Doszliśmy więc do błogosławieństwa dalekich obserwacji - refrakcji atmosferycznej.

Współczynnik załamania powietrza zależny jest od jego gęstości, która z kolei jest zależna głównie od ciśnienia i temperatury oraz wilgotności. Warstwy powietrza o różnej gęstości, będą miały różne współczynniki załamania (w przypadku powietrza gęstsza warstwa ma większy współczynnik) i zgodnie z twierdzeniem Pana Snelliusa fotony będą odchylać swój tor przy przechodzeniu z warstwy do warstwy. W dużym uproszczeniu, możemy traktować taką atmosferę, jako układ soczewek załamujących światło z różnymi współczynnikami załamania. W standardowych warunkach, refrakcja atmosferyczna przesuwa zasięg widnokręgu o ok. 8% w stosunku do wartości geometrycznej. Mnożąc powyższe wzory przez współczynnik 1,08 otrzymujemy równania ostateczne.


Dla wartości podanych w metrach:


Dla wartości podanych w kilometrach:


Miejmy jednak na uwadze, że powyższe równania dotyczą jednak przyjętego warunkowo uśrednionego promienia Ziemi - 6371 km i standardowej, refrakcji. Przy zwiększonym załamywaniu drogi światła, stała w równaniu będzie dążyła do 4-ki lub nawet będzie ją przekraczać.

Pamiętaj Pitagorasie. W tym sporcie, linii prostej nie ma, nie było i nie będzie... Szach mat!

Komentarze

 1. Z wiadomych względów będę polecał ten post jako obowiązkową lekturę dla sympatyków teorii wklęsłej Ziemi, którzy uczepili się dalekich obserwacji, i próbują z nich zrobić jeden z argumentów szerząc swój pogląd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy w trudnej sytuacji, bo oskrzydlają nas także "płaszczaki". Wygląda na to, że nie są opieszali i nie żartują. Zamieszczam link do ich szatańskiego portalu:

   http://www.tfes.org/

   Usuń
 2. Jednostki Panie, jednostki! Bez nich Twoje wyliczenia są niekompletne. A tak poza tym ciekawy blog, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post! Ten wzór z współczynnikiem 4.12 jest używany również do szacowania zasięgu radiostacji VHF :) Jak bym się czegoś miał czepić to znaku "x" w przypadku mnożenia skalarnego, i jednostek (km) jak poprzednik zauważył ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zabrałem się za jednostki. Złe przeczucie, które miałem się ziściło. Coś popitoliłem i to konkretnie, bo dystans wychodzi mi jako metry kwadratowe. Wieczorem poczynię kolejną medytację nad tymi wyliczeniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wychodzi, współczynik 3,56 ma jednostkę "pierwiastek z [m]", mnożysz przez pierwiastek z h też w [m] i jest [m] :)

   Usuń
  2. Przejrzałem po raz wtóry. Ciśnienie opadło, ale dzięki za uwagi i straż merytoryczną :)

   Usuń
 5. Nie wiem, czy to znacie, ale jest gość, który prognozuje refrakcję troposferyczną: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

  OdpowiedzUsuń
 6. A co to jest refrakcja troposferyczna?

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym wypadku chodzi o stopień ugięcia promieni świetlnych w ośrodku określonym w przymiotniku tzn. w troposferze.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA

SŁUPY SĘDZIWOJA - ZACHÓD