NARZĘDZIAKaschmir 3D. Popularnie zwany "kaszką". Program do estymacji panoram z wyznaczonego punktu. Dobra pomoc przy rozszyfrowywaniu panoram i ich generacji. To znaczy... Pomoc jak pomoc. Na początku raczej będzie to kula u nogi, bo obsługa programu nie należy do tych najbardziej intuicyjnych. Niemniej po "ujeżdżeniu" program na pewno się odwdzięczy. Do obsługi potrzebne są również bazy map STRM. Do pobrania np. z serwisu WebGIS.

http://www.kashmir3d.com/index-e.htmlGenerator panoram autorstwa Urlicha Deuschle. Chyba najlepsze podręczne narzędzie do oceny potencjału danego punktu obserwacyjnego. Można by rzec "kaszka online". Literówki w opisach w stylu Rynek zamiast Runek z bólem, ale wybaczam. Tak jak poniższy "Hey" na standardowych ustawieniach, nie uwzględnia takich rzeczy jak zmienna refrakcja atmosferyczna. Czy też najzwyklejszy las, który czasami w ostatnim momencie skuteczne psuje całą operacje fotograficzną.


http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas.htm

HeyWhatsThat aka "Hey". Stary, dobry (w miarę) estymator pola widzenia z danego punktu. Ma dość poręczną miarkę odległości, ale jest już w zasadzie z dekadę za generatorem panoram Pana Urlicha. Używam chyba głównie z sentymentu. Niemniej rzut z góry w niektórych przypadkach bywa bardziej poręczny. Panorama którą kreśli ten program w małym okienku, wygląda jak EKG pacjenta z częstoskurczem komorowym. Mogli by sobie to darować.

http://www.heywhatsthat.com/


The Photographer's Ephemeris aka "TPE". Urządzenie do ustalania pozycji słońca i księżyca. Przydatne szczególnie gdy chcemy wiedzieć, czy słońce podświetli nam horyzont przy wschodzie, bądź zachodzie w zamierzonym punkcie. Estymator uwzględnia także bieg księżyca.

http://app.photoephemeris.com/?ll=16.768800,-3.007300&center=16.7688,-3.0073&dt=20160102204100%2B0000


Suncalc. Urządzenie identyczne jak powyższe, dotyczące pozycji samego słońca.

suncalc.net


Antistorm. Wróżka pogodowa z wizualizacją nadchodzących frontów, które z pewnością wszystko zepsują i zniechęcą  do każdego wyjazdu...


http://antistorm.eu/Meteo. Prognoza, prognozą ale racja musi być na tej stronie. Popularny portal z wysoką sprawdzalnością, choć tutejsze prognozy lubią mieć kilkugodzinne przesunięcia. Opóźnienia rzędu 6 h nie będą niczym nadzwyczajnym.


http://www.meteo.pl/


Windyty. Genialny schemat prądów powietrza. Wizualizacja obejmuje min. przemieszczanie się mas powietrza na różnych wysokościach. Przydatne narzędzie do przewidywania ruchów obszarów atmosfery z przejrzystym powietrzem.

https://www.windytv.com/?50.057,19.980,5Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW