ALTVATER ALTERNATYWNIE

Z Małopolski w Jesioniki jest kawał drogi, a gdy w dodatku zamkną granice to o wędrówce po tej ciekawej części Sudetów można sobie jedynie podumać. Spragnieni widoków mają alternatywę... Niedaleko Krakowa, wiją się zabudowania Sułoszowej, gdzie przy dobrej widzialności warto rozłożyć sprzęt optyczny na jednym z pagórków nad wsią, by w wizjerze lustrzanki zobaczyć co tam słychać u Czechów. I to tylko 29 km w linii prostej od rynku w Krakowie... 

 
Na północ od zabudowań Sułoszowej wznosi się niejaka Wyżgóra. Ten niewielki, wypreparowany w wapieniach oksfordu pagórek ma bardzo ciekawe położenie. Dogodne do obserwacji Sudetów Wschodnich.

 
Zanim skieruję obiektyw w kierunku Sudetów, łapię jeszcze kilka kadrów z industrialem GOP-u. Na początek dwa spore kominy tuż za rogiem. Czyli odległa o 20 km El. Siersza.

 
Tutaj widać obiekty z Koksowni Przyjaźń i Huty Katowice z najdalszymi kominami odległymi o 32 km. Na wcześniejszym planie widać ruiny zamku w Rabsztynie.

 
Kolejna porcja industrialu. Na lewo od EC Zabrze widać wieżę TVP w Bytkowie odległą o 50 km.

 
Po prawej wystaje jeszcze kolejny maszt.

 
W krajobrazie wyróżnia się również maszt RTCN Kosztowy w Mysłowicach, wysoki na 358,7 m. Ciut na prawo od El. Łaziska widać też odległą o 63 km Hałdę Skalny o sporej deniwelacji wynoszącej 92 metry.

 
Klarowne masy powietrza wkroczyły wraz ze strefami przejściowych opadów, które dodatkowo przepłukały atmosferę. Grubo przed zachodem słońca był już widoczny "berecik z antenką" czyli Pradziad. Dobrym punktem orientacyjnym jest dominujący w kadrze komin ciepłowni w Olkuszu. Bliźniacze kominy na dalszym planie bliżej Pradziada to odległa o 44 km EC Szopienice.

 
To oczywiście nie wszystko, bo ciut po lewej wystawała jeszcze ledwo widoczna zza drzew Vysoká Hola.

 
Miejscówka: Wyżgóra; 483 m n.p.m. (50.22663 N 19.74718 E)
Data polowania: 02.05.2020
Najdalszy strzał: Pradziad - 178 km.
Oręż fotograficzny: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. Rewelacja, mogę tylko pozazdrościć widoków, widoku Pradziada w gąszczu kominów i super jakości zdjęć!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super to wyszło. Pradziad pięknie się prezentuje i miejscówka wygląda na bardzo fajną.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA

SŁUPY SĘDZIWOJA - ZACHÓD