ZADYMA NAD WISŁĄ

Dalekie obserwacje Karpat z Radziejowej


Luty, ze względu na mrozy i fale suchego powietrza bywa dobrym okresem żniw daleokoobserwacyjnych (o ile sprawy nie spartoli np. El Niño, tudzież inna anomalia). W założeniu standardowym, chciałem złowić Krywania Małofatrzańskiego z wieży na Radziejowej, którego bez sporej refrakcji nie widać (zasłania go las na Skoruszynie), a także z racji dużego albedo od pokrywy śnieżnej, która dała by dobry kontrast względem lasu zza którego by wystawał. Podniesienia nie było, a poziom warstwy inwersyjnej był zbyt wysoki. Za to moją uwagę przykuł pewien "dinks" na północy. Myśli poczęły się kłębić... Kim Dzong Un pierdyknął się w guzikach i rozniósł za pomocą jednej z głowic strategicznie ważny prom na Wiśle w Opatowcu? Heniek na zakrapianym ognisku w Szczucinie pokazał jak się rozpala watrę za pomocą kanistra? Na obrzeżach Dąbrowy Tarnowskiej znów ktoś odpalił eko-pieyck na folię i ebonit?


Dziś fotografuję w towarzystwie modraszki...

Dinks na horyzoncie...

Rozwiązaniem jest, nic innego jak obłok kondensacyjny znad elektrowni. W tym wydaniu nie są to spaliny, a dzieło systemu odprowadzania nadmiaru ciepła. Czyli najzwyklejsza chmura pary wodnej z trójkanałowego komina wysokości 150 metrów w Elektrowni Połaniec. Czwartego "prądotwórcy" w kraju chłodzonego wodą prosto z Wisły.

Oraz dinks przy ogniskowej 300 mm.

Kierując wzrok na południe natrafiłem jeszcze na najwyższą budowlę na Słowacji. Czyli nadajnik na Dubníku wysokości 318 m. Tym samym jest najwyższym, antropogenicznym punktem w całych Górach Tokajsko-Slańskich gdyż jego czubek znajdujący się na wysokości 1192 m n.p.m przewyższa andezytową kopę Šimonki o równe 100 metrów. Przekaźnik zdaje się wyrastać ze wzniesienia w prawej części kadru, ale tak naprawdę znajduje się na niższej górce 9 km za widocznym szczytem. Niestety, ale obiektyw przysadził mi konkretną winietę...

Fragment Gór Tokajsko-Slańskich ze słowackim rekordzistą konstrukcyjnym.

No i tyle po dzisiejszych łowach... Czas na odwrót taktyczny.

Punkt obserwacyjny: Radziejowa 1266 m n.p.m. + wieża 20 m. (49.449322 N 20.604166 E)
Data obserwacji: 10.02.2012
Największa odległość: Elektrownia Połaniec - 122 km.
Sprzęt fotograficzny: Canon 550D + Sigma 70-300 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

SZYDŁOWSKI SZYLDWACH