DAWNE DWIE SETKI, CZYLI U ZARANIA PRZYGODY

Dalekie obserwacje Karpat Wschodnich z Radziejowej


Tytuł bynajmniej nie odnosi się do zaległej kolejki przy ognisku, a do mojego pierwszego strzału na dystans ponad dwustu kilometrów. Mowa o obserwacji Stoja z Radziejowej, która plasuje się na liście najbardziej odległych obserwacji do wykonania z terenu naszych gór i w ogóle jednej z odleglejszych w naszym kraju. Ukraińskie Karpaty z Radziejowej obserwowałem już dużo wcześniej, właściwie to zaraz po postawieniu wieży widokowej w 2006 roku, ale trochę czasu upłynęło zanim zdobyłem coś na czym mógłbym to sensownie uwiecznić. Pierwsza taka okazja wypadła mało korzystnie, podczas przypadkowej przechadzki i przy coraz bardziej słabnącym oświetleniu i jedyne co wsparło fotografowanie, to spore albedo ośnieżonych połonin.

Zdjęcia uzyskałem słabej jakości , ale wtedy moja wiedza o fotografii ograniczała się do znajomości miejsca położenia guzika spustowego  na korpusie aparatu, a noszenie statywu uznawałem tylko za zadatek do nabawienia się postrzału kręgosłupa. Niemniej tego dnia zrozumiałem, że da się fotografować na naprawdę spore dystanse i wpadłem w manię polowania na takie widoki. Dalej to już się samo potoczyło... Rychło znalazł się portal DO i znalazło się forum z takimi samymi maniakami tematu. Ot taki kamień milowy w życiu...

Szkli się w reglu górnym... Kilometr nad Kotliną Sądecką, mroźne powietrze obdarzy mnie dziś kryształową przejrzystością.

Za szpicem przekaźnika na Magurze Stebnickiej, piętrzą się Bieszczady Zachodnie.

Nieco na prawo lokuje się najwyższy szczyt Bieszczad Wschodnich jak i w ogóle całych Bieszczad oraz początek łańcucha Beskidów Połonińskich, czyli grupa Połoniny Równej.

Klasyka gatunku, czyli białe lica połonin ze zwieńczeniem Borżawy odległej o przeszło dwie setki kilometrów.

A potem to już tylko powrót przy słonecznych flarach.

Miejscówka: Radziejowa 1266 m n.p.m. + wieża 20 m. (49.449322 N 20.604166 E)
Data polowania: 29.01.2012
Najdalszy strzał: Stoj - 210 km.
Oręż fotograficzny: Canon 550D + Sigma 70-300 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW