SANKA - LANDSZAFT SUDECKI

Dalekie obserwacje Sudetów z Sanki


Jeśli miałbym kiedykolwiek zrobić listę najtrudniejszych obserwacji z terenu Polski, to dzisiejsza trafiła by bez wątpienia do pierwszej dziesiątki. Wszystko za sprawą tego, że tor światła przebiega bardzo nisko nad ziemią, a po drodze nie ma rzecz jasna tafli wody, tylko tereny albo zalesione albo zindustrializowane. Przez co wilgotne lub zanieczyszczone powietrze będzie tu sporym problemem przez większość roku, ale w końcu udało się by złowić Sudety z podkrakowskiego Garbu Tenczyńskiego.

 
Nad Garbem Tenczyńskim przebiega korytarz powietrzny dla samolotów lądujących na Balicach. Popołudniu pochodzą zawsze od tej strony by słońce nie prażyło im po gałach, tak jak tym "harfiarzom" na zdjęciu. Na zachodnim horyzoncie powoli się klaruje więc lecimy...

 
No i w końcu udało się. Ten wpis poświęcony jest w sumie temu jednemu kadrowi. Jest to jedna z dalszych obserwacji czeskich Sudetów z terenu Polski.

 
Chwila na uchwycenie Sudetów jest krótka i szybko toną w mroku ustępując miejsca iluminacjom budynków i światłom zabudowań.

 
Miejscówka: Wielka Góra; 386 m n.p.m. (50.06416 N 19.6204 E)
Data polowania: 20.04.2018
Najdalszy strzał: Pradziad - 171 km.
Oręż fotograficzny: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. "Nad Garbem Tenczyńskim przebiega korytarz powietrzny dla samolotów lądujących na Balicach" kolejna strefa zanieczyszczonego powietrza o większym potencjale do kondensacji pary wodnej. Faktycznie, w takich okolicznościach taka obserwacja to wyższa szkoła jazdy, no ale powiedzmy sobie szczerze, tegoroczny kwiecień nie był taki jak w lata poprzednie, jeśli chodzi o warunki do DO.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zimę 2017/2018 i wiosnę 2018 określam największym kryzysem DO w historii moich obserwacji. Wcześniej jakoś nie specjalnie liczyłem na późnowiosenne i letnie okresy dobrej widoczności, a teraz to się na te okazje czeka.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

NIEBO SPOD PĘDZLA MUNCHA