PŁANINY BEZ PŁANETNIKÓW

Dalekie obserwacje Gór Dynarskich z Kom Kučki


Podczas szwendania się po górach częstokroć zaprzątam sobie głowę problemem burz, dlatego między innymi częściej bywam w nich poza okresem letnim. Jednak czasem trzeba się zmierzyć z kaprysami płanetników, a nóż się uda. No i udało się, ale tym razem na Bałkanach, gdzie trafiła się stabilna pogoda z suchym i dość przejrzystym powietrzem nawet w samo południe. Dzięki temu wpadło na kartę kilka kadrów w Górach Komovi, położonych na granicy Czarnogóry i Albanii.

 
Komovi to piękne izolowane bryły wapieni, kontrastujące z łagodnymi grzbietami zbudowanymi z fylitów, które tworzą ich podstawę. Kadry wykonałem z najwyższego szczytu tej grupy górskiej Komu Kučki.

 
Na północnym-zachodzie wystają najwyższe szczyty pogranicza Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

 
Widać też kilka dominujących szczytów w głębi Bośni i Hercegowiny: Leotar górujący nad miejscowością Trebinje.

 
Oraz wystająca nieco bardziej na północ Motka.

 
Na wschodzie pojawiły się góry na granicy Kosowa i Macedonii Północnej, czyli Šar Płanina.

 
Kontynuacja pasma Šar Płaniny wraz z najwyższym szczytem tych gór.

 
Natomiast najdalsze dystanse siadły w kierunku północnym. Na horyzoncie góry w rejonie doliny Driny na granicy Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

 
Kolejny szczyt z rejonu doliny Driny. Tamten rejon objęty jest ochroną pięknego parku narodowego "Tara" (nie mylić ze słynną doliną rzeki Tara w Durmitorze).

 
Natomiast ciut na zachód od gór Volujak, widać najodleglejszy punkt uchwycony dzisiejszego dnia. Niestety przy takim rozmiarze obiektu i sporym dystansie, obiektyw 200 mm to już zbyt mało. Dlatego trzeba było wykonać zaznaczone przekadrowanie.

 
Dzięki temu widać nieco lepiej najwyższy szczyt Gór Prenj - Zeleną Glavę.

 
Niestety nie przewidziałem tak dobrych warunków obserwacyjnych i wykonałem zdjęcia tylko w niektórych kierunkach, gdzie powinny znajdować się odległe pasma górskie. Jak widać to nieco za mało, bo pominąłem kilka ciekawych kadrów, a morał jest taki że warto czasem popstrykać "tak na wszelki wypadek" po innych fragmentach horyzontu. A nóż coś się złapie...

 
Punkt obserwacyjny:   Kom Kučki; 2487 m n.p.m.
Data obserwacji:   19.08.2019
Największa odległość:   Zelena Glava - 171 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Pentax SMC-DAL 50-200 mm

Komentarze

 1. Cześć. Jaki był najdalszy możliwy strzał stamtąd ? Dobra fotorelacja i fajna kraina. Pozdro.
  Adi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na możliwości obserwacyjne rejonu Bałkanów, to ta miejscówka rzyci nie urywa. Najdalszy punkt to... Tafla Adriatyku odległa o 189 km :) Jeśli chodzi o ląd, to najdalej widać w kierunku północno-zachodnim, a dokładnej rzecz ujmując to można stąd zobaczyć odległy o 171 km szczyt Zelena Glava - najwyższy punkt gór Prenj na terenie Bośni i Hercegowiny.

   Usuń
  2. Mała aktualizacja... Zelena Glava jednak się złapała. Trzeba było tylko przetrzeć okulary i nieco przekadrować zdjęcia.

   Usuń
 2. Super ! Gratuluje ustrzelenia i dopatrzenia "Zielonej Głowy". Człowiek szczęśliwszy, a i zakres odległości też do aktualizacji (150-200) :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA