DOBRA KOLATA NIE JEST ZŁA

Dalekie obserwacje Gór Dynarskich z Dobrej Kolaty


Dwa dni po wyjściu na najwyższy szczyt gór Komovi przyszedł czas na wyjście na najwyższy szczyt Czarnogóry, czyli na Złą Kolatę położoną w górach Prokletije na granicy albańsko-czarnogórskiej oraz na sąsiednią Dobrą Kolatę gdzie wykonałem kilka fotografii na dłuższej ogniskowej. Podobnie jak w poprzednim przypadku podszedłem do sprawy oportunistycznie i po prostu wykonałem kilka zdjęć w kierunku najlepszej przejrzystości powietrza... Coś tam się trafiło.

 
Zła i Dobra Kolata to w zasadzie poboczne kulminacje w masywie nieco wyższego szczytu widocznego w kadrze, czyli Maja e Kollatës (2556 m n.p.m.), położonej już całkowicie po stronie albańskiej.

 
Na lewo od masywu Maganika wystaje fragment gór Njegoš.

 
Nieco bardziej na północ widać fragment gór Golija.

 
Ale najdalsze szczyty widoczne były na granicy bośniacko-czarnogórskiej. W prawej części kadru widać Kom Kučki w górach Komovi, oraz położony koło krawędzi białej ramki Prutaš w masywie Durmitoru odległy o 102 km.

 
Kadr o zasięgu ramki z poprzedniego zdjęcia. Najodleglejszy Maglić jest najwyższym szczytem Bośni i Hercegowiny.

 
Wspomniana wcześniej Zla Kolata, jako szczyt istotny dla "koroniarzy" zbierających najwyższe szczyty państw, stał się celem do zdobycia całkiem niedawno. Po nowych pomiarach wysokości szczytów Zla Kolata (2534 m n.p.m.) zdetronizowała Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.) w masywie Durmitoru uznawany kiedyś za najwyższy szczyt Czarnogóry i nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, gdy prymat na liście najwyższych szczytów zmieniają nowe pomiary. Mniej więcej do połowy XIX wieku za najwyższy szczyt Tatr (i zarazem Karpat) uważano Łomnicę.

 
Punkt obserwacyjny:   Dobra Kolata; 2524 m n.p.m.
Data obserwacji:   21.08.2019
Największa odległość:   Maglić - 129 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Pentax SMC-DAL 50-200 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA