OKOLICE OKRĄGLICY

Dalekie obserwacje Jesioników z Okrąglicy


Pasmo Policy posiada kilka miejsc z których widać Jesioniki. Co prawda nie widać z tych miejsc symbolu tych gór - "berecika" Pradziada. Jednak jest kilka punktów z widokiem na Masyw Orlika i Masyw Keprnika oraz południowe skrawki grzbietu Wysokiej Hali. Spośród kilku możliwych opcji, wybrałem grzbiet opadający na północny-wschód od szczytu Okrąglicy i pewnego lipcowego popołudnia po pracy, podjechałem na północną Orawę i krętymi, leśnymi stokówkami wyjechałem rowerem, by rozłożyć statyw pod powykręcanymi bukami starającymi się wegetować na skraju swoich możliwości.

 
Gdzieś okolicach 1100-1200 m n.p.m. na terenie Karpat Zachodnich, buki powoli ustępują miejsca świerkom, tworząc fantazyjne, krzywulcowe formy. Właśnie w takiej strefie znalazłem miejsce na plener.

 
Punkt obserwacyjny w swojej okazałości.

 
Widok na ogniskowej 120 mm. Jesioniki już majaczą i można je dostrzec dzięki luce którą tworzy Brama Wilkowicka pomiędzy Beskidem Małym, a Beskidem Śląskim.

 
Widać północną część Jesioników, czyli grupę Keprnika. Kominy na wcześniejszym planie należą do elektrowni Dětmarovicach, odległej o 91 km. O ile rejon Masywu Orlika był dość dobrze widoczny, to położony niewiele dalej Masyw Keprnika, powoli "odpływał" ku granicy widzialności.

 
W oddali zapalają się światełka industrialu. Zza Beskidu Małego wystają kominy elektrowni i huty Łaziska odległe o 81 km. Na wcześniejszym planie widać oświetloną niczym choinka, wieżę widokową na Surzynówce nad Stryszawą.

 
Warunki trafiły się przyzwoite, ale do idealnych sporo zabrakło. Głównie za sprawą frontu, którego chmury wysokie zajmowały coraz więcej miejsca w kadrze. Ich obecność zaowocowała matowym, mało kontrastowym tłem w stosunku do grzbietu Jesioników. Pstrykam jeszcze nieco szerszy kadr z górnośląskim industrialem odległym o circa 70-90 km i zbieram się do zjazdu w kierunku Orawy.

 
Rejon Pasma Policy jest najdalszym miejscem w Polsce poza Tatrami z którego można zaobserwować Masyw Keprnika. Co prawda istnieje teoretyczna możliwość dalszej obserwacji i być może kiedyś uda się znaleźć prześwit w lesie porastającym stoki Lubomira, Łysiny i Kamiennika, jednak na dzień dzisiejszy to właśnie na odcinku pomiędzy Okrąglicą i Narożem znajdziemy miejsca z rekordowymi dystansami. Jest ich tam kilka, przy czym dystanse do Jesioników są dość zbliżone.


Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Okrąglica (północno-wschodni stok); 1169 m n.p.m.
Data obserwacji:   11.07.2023
Największa odległość:   Šerák - 193 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax KP + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW