JASŁO POD TATRAMI

Dalekie obserwacje Tatr z Jasła


Lufty i lufciki... Przy dalekich obserwacjach w górach to ważna kwestia. Tym bardziej jak znajdujemy się na terenie zapadliska śródgórskiego, gdzie sporo napsuć może położenie innych, nawet dość niskich pasm. Dziś skorzystam z takiego prześwitu, jakim jest obniżenie przeł. Zdżar pomiędzy Bartnią Górą, a grzbietem Magury Małastowskiej. Daje to okazję by złowić najwyższe pasmo Karpat  z bardzo niskiego obniżenia śródgórskiego - Kotliny Jasielskiej,  a konkretniej z samego centrum Jasła.

Szansa pojawiła się we wrześniu wraz z pierwszymi klarownymi masami powietrza, które zazwyczaj wtedy nadchodzą nad Polskę. Zaplanowałem by złowić Tatry przy okazji wizyty u kumpla, ale już minutę po starcie, jeszcze z pozoru nie zużyty łańcuch dokonał dźwięcznego pierdyknięcia. Ledwo się wyrobiłem, by skutecznie skuć całość bez zakładania spinki.

 
Tego typu problemy zawsze pojawiają się w najbardziej "odpowiednim" momencie. Murphy zaciera ręce...

 
Najlepszym miejscem do polowań jest górująca nad starym miastem Klasztorna Górka. Wybija się na raptem 25 metrów ponad płynącą opodal Wisłokę, ale tyle wystarczy by mieć pole do focenia ponad dachami domów. Najlepszym miejscem jest łąka opodal pomnika 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

Cały teren Klasztornej Górki jest dość gęsto zabudowany, ale z kilku miejsc da się skutecznie fotografować.

 
Jasło... Kurort podtatrzański. Co widać jak na dłoni.

 
Droga światła do Wysokiej przy standardowej refrakcji. Widać, ze promień światła ledwo prześlizgnął się nad Pasmem Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim.

 
Miejscówka: Klasztorna Górka; 250 m n.p.m.(49.73579 N 21.47282 E)
Data polowania: 04.09.2013
Najdalszy strzał: Wysoka - 118 km
Oręż fotograficzny: Canon 550D + Sigma 70-300 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

SZYDŁOWSKI SZYLDWACH