PIERWSZY DZIEŃ LATA Z MOTYWEM TATRZAŃSKIM

Dalekie obserwacje Tatr z Tarnowa


Koniec dnia na skraju Karpat... To, że góry się skończyły nie oznacza że dalej będzie płasko. Na terenie Tarnowa znajduje się kilka grzbietów, które nie tylko dają widok ponad budynkami, ale poprzez dostateczne oddalenie od krawędzi gór, umożliwiają bardzo szerokie pole widzenia do obserwacji na np. Tatry czy Beskid Żywiecki.

 
Na rozłożenie swojego straganu wybrałem pagórek nad Gemini Parkiem.

 
Najpierw zerkam w kierunku Beskidu Wyspowego.

 
Ale łapie się też fragment Gorców.

 
A nad stadionem żużlowców piętrzy się najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

 
No i przyszła pora na Tatry. Spory grzebyk wyraźnie sterczy pomiędzy Katedrą pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a kościołem pw. Świętej Rodziny, ale też fragment Orlej Perci wystaje ciut po prawej, a rejon Czerwonych Wierchów i rejonu Starorobociańskiego Wierchu na prawo od rozrogu Wału dzięki luce jaką tworzy oś doliny Dunajca z obniżeniem w Paśmie Łososińskim.

 
Tatry i trzy wieże...

 
Oraz najszersze ujęcie tatrzańskie skomponowane z czterech kadrów na ogniskowej 400 mm.

 
 A tu już klasyczna rozpiska z odległościami.

 
(Neo)Gotyk sakralny i gotyk górski...

 
Natomiast najdalszy strzał na dziś przypadł w kierunku Tatr Zachodnich.

 
Widok nie do bani czyli charakterystyczna wieża ciśnień "bania" na osiedlu Westerplatte.

 
Miejscówka: Tarnów. Ul. Obrońców Poczty Gdańskiej; 247 m n.p.m. (50.03145 N 21.00373 E)
Data polowania: 21.06.2017
Najdalszy strzał: Jakubina - 127 km.
Oręż fotograficzny: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm / + Pentax SMC-DAL 50-200 mm

Komentarze

 1. ... no niee... post sponsorowany przez Tesco... :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem napisać, że post zawiera lokowanie produktu :) Miałem jeszcze do wyboru Castoramę i Media Markt. Chcąc zrobić całą baterię strzelecką na tle z kierunkiem obserwacji musiałem władować jakiś szyld. Teraz mogę wystosować notę o sponsoring w rewanżu za marketing.

   Usuń
  2. Może gdybyś ulokował Media Markt... to by odpalili jakiś sprzęt z tych szklanych gablotek, bo tylko w nich zazwyczaj jest jakiś wartościowy sprzęt foto ;P

   Jak widać chłodniejsze lato przekłada się na więcej obserwacji.

   Usuń
 2. Witam, Panie Macieju mam nie lada zgryzotę i czy mógły Pan mi pomóc? Na totalnie ospałej już stronie DO jest mój komentarz (autor "Adi") odnośnie widoku z Rysów na wschód, mam wiele watpliwości i niejasności i jeżeli mógłby Pan rzucić okiem byłbym szczęśliwy :) Pozdrawiam. Adrian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że w kadrach dobrze widać fragment Gór Tokajsko-Slańskich, ale dalej to już chmury nad Karpatami Wschodnimi. Natomiast na najszerszym kadrze nie najgorzej widać Bieszczady (nad Dziką Turnią). Choć ogniskowa w tym wypadku jest zbyt mała, by wydobyć ze zdjęcia istotne szczegóły.

   Usuń
  2. Panie Macieju żeby jeszcze podeprzeć moje przypuszczenia co do Stoja przesyłam porównanie z Łomnicy i (leżącego niemal na linii widoku) Sławkowskiego. Przepraszam za upierdliwość. Adrian.

   https://zapodaj.net/5a137f28c2ede.jpg.html

   Usuń
  3. Żadna tam upierdliwość... Co do Stoja to powiem co mi się zgadza: położenie względem Szimonki. Natomiast co mi się nie zgadza: na prawo od Stoja wystają "obiekty" co najmniej tak wysokie jak Stoj, a nie powinno tam nic wystawać. Najdłuższy grzbiet Borżawy biegnący w kierunku Kuka z tej perspektywy powinien się szybko schować, a tu widać że coś dalej biegnie. Stoj nie powinien być też tak wysoko nad Szimonką. Pozostaje też problem ostrości. Zdjęcia z rzekomym Stojem są dość rozmyte, a Bieszczady widoczne na jednym zdjęciu nawet po przekadrowaniu były w miarę ostre, tak samo z resztą jak Szimonka plan wcześniej. Stąd skłaniam się bardziej ku chmurom przelewającym się nad Borżawą.

   Usuń
  4. Panie Macieju ostatnia szansa przekonania Pana naturalnie tylko do Stoja, resztę watpliwości zostawiam w temacie chmur, matki natury itd. , a więc:

   - W zestawieniu poniżej z widokiem ze Sławkowskiego proszę przyjrzeć się odcinkom i przerywanym liniom, całkowicie rozumiem Pana pod katem pozostałych "pagórków" mogącymi być chmurami ale wziąłem sobie pod obrone tylko i wąłącznie Stoja z granią w lewo (kierunek na Wielki Wierch).
   - W odniesieniu do Simonki proszę się przyjrzeć w odcinku szczyt Stoja a szczyt chmur zalegajacych w dolinach. Naturalnie gorsza jakość to większa niepewność pomiarowa, jednak widok ze Sławka i Rysów jest niemal na tej samej lini, a i wysokość również w miarę podobna - kształt góry, umiejscowienie i wysokość pasują, a chmury musiałyby być nieco wyżej. Moim zdaniem gdyby to miałby być chmury to nie mogłoby byc znowu tak podobne do Stoja, no i tylko siedziec jak na złość tylko w tym jednym miejscu względem całego widoku.
   Nie bez znaczenia jest tez to że szczycie byłem o 4 50 i aż do 5 20 było widać cały czas taki kształt Stoja. potem Stoj - zaczął mocno zanikać a chmury z dolin szybko podnosić do góry tak że grani w kierunku wielkiego wierchu nie było już widać, wystawała jedynie sama kopuła szczytowa,a do tego tło zaczęło mocno żółknąć, Słońce pojawiło się i było już po wszystkim. Wydaje mi się że gdyby to były chmury to zmieniłyby swój kształt lub przesunely by sie jakkolwiek, a one czyli moim zdaniem Stoj, cały czas miał taki sam zarys i stał gdzie stoi :-) . Co do obiektów po prawej od kopuły szczytowej Stoja nie wypowiadam sięm, ale co do Stoja solo jestem mocno przekonany. Szkic poniżej w zalączniku. pozdrawiam

   https://zapodaj.net/0d7cd407464f1.jpg.html

   Usuń
  5. Zdarza się tak, że chmury przewalają się nad pasmem górskim, tworząc niezbyt grubą otulinę. Z racji pewnej dozy ostrożności bywam w takich wypadkach sceptyczny i z tego samego powodu nie publikowałem części własnych obserwacji, co do których nie jestem pewien, albo wychodziły przy dość karkołomnej obróbce. Zdjęcie przez rozmycie jest trudne do interpretacji i w związku z tym nie da się bez ryzyka postawić na to, że tam jest Stoj, ale też muszę sobie zostawić furtkę na to, że jednak nie mam racji i ten Stoj tam jest :) Myślę, że dobrym rozwiązaniem, było by podrzucenie zdjęcia na forum Astropolis. Link jest pod banerem na prawym pasku bloga. Obecnie ruch na forum jest mniejszy, bo jest w zasadzie poza sezonem na obserwacje, ale odzew będzie i w sumie sam jestem ciekaw z jakim werdyktem.

   Usuń
  6. podesłałem foto do Mateo na DO także jak będę coś więcej wiedział to dam znać, a na Astro też wstawie niebawem :) Serdeczne dzięki za rozmowę :)

   Usuń
 3. Dziękuję serdecznie za pochylenie się nad tematem, pozdrawiam. A.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW