SANKA - LANDSZAFT KARPACKI

Dalekie obserwacje Tatr z Sanki


Tuż za zachodnimi rogatkami Krakowa, rozpoczyna się równoleżnikowo rozciągnięty Garb Tenczyński. Mniej więcej w połowie tego zrębowego grzbietu, na terenie wsi Sanka wznosi się Wielka Góra - łyse, baniaste wzgórze kryjące w trzewiach permski lakolit ryolitowo-andezytowy, z którego skały wyskrobuje zakład górniczy w Zalasie położony ciut bardziej na północ. Wzgórze przyciągnęło mnie za sprawą rozległej panoramy rozciągniętej od wschodu, przez południe po zachód i można stąd sfotografować punkty w Tatrach, Beskidzie Śląsko-Morawskim i w Sudetach Wschodnich.

Wielka Góra z przekaźnikiem sieci Orange.
Pod wspomnianym przekaźnikiem na jednej z miedz zakładam strzelnicę.

Tatry przyprószone są świeżym śniegiem. W tym roku zima przyszła dość wcześnie i z tego powodu zacieram ręce.

To już kadr ciut bardziej na prawo. Na wcześniejszym planie przed Tatrami widać przekaźnik na Koskowej Górze w Beskidzie Makowskim.

Tu mamy już pik z dawnej słowackiej 20-sto halerzówki.

I zachodnia końcówka Tatr nad klasztorem ojczulków Bernardynów.

Natomiast najdalszy strzał dzisiejszego dnia przypadł na Beskid Śląsko-Morawski, a konkretnie na odizolowaną grupę Ondřejníka.

Znalazło się też miejsce na odrobinę industrialu.

Tutaj widoczny jest szyb Andrzej V należący do kopalni w Brzeszczach, jednej z niewielu KWK położonych w Małopolsce. Na wcześniejszym planie kopcą kominy zakładów chemicznych w Alwerni.

Natomiast, w tym kadrze znalazła się najdalsza obserwacja industrialu z tego miejsca. Widoczna jest hałda i zabudowania kopalni.

Oraz drugi w polu widzenia klasztor Bernardynów i położona na śląskim brzegu Przemszy KWK w Bieruniu.

Dziś to by było na tyle...

Niestety, tego dnia nie udało się wykonać najdalszej możliwej do uchwycenia linii strzału, którą było by uchwycenie w kadrze najwyższego szczytu Jesioników - Pradziada. Trzeba będzie kolejnych podejść i okaże się, że dalsza praca na tej miejscówce będzie wymagała sporo cierpliwości i przyniesie sporo niepowodzeń zanim polowanie zakończy się sukcesem.

Miejscówka: Wielka Góra 386 m n.p.m. (50.06416 N 19.6204 E)
Data polowania: 15.10.2017
Najdalszy strzał: Ondřejník - 108 km.
Oręż fotograficzny: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

NIEBO SPOD PĘDZLA MUNCHA