PÓŁANKI... POLA I POLANKI

Dalekie obserwacje Tatr z Półanek


Kilka kilometrów na zachód od Przemyśla, pomiędzy Nienadową, a Skopowem wznosi się zorientowany na linii północ południe grzbiet Patryji. Na grzbiecie przycupnęły zabudowania przysiółka zwanego Półankami, a z pól i łąk rozciągających się tuż za ostatnimi domami można zobaczyć jeden z najdalszych widoków Tatr we wschodniej części Polski. Wszystko za sprawą odpowiedniej konfiguracji punktu obserwacyjnego z obniżeniem Dołów Jasielsko-Sanockich i biegnącego równoleżnikowo odcinka doliny Sanu.

 
Na szczycie Patryji prócz dwóch przekaźników znajduje się stary trianguł. To właśnie koło niego znalazłem najlepsze miejsce do rozstawienia statywu.

 
Teraz wystarczy tylko poczekać, aż słońce zajdzie za horyzont. Słońce nie zachodzi jeszcze bezpośrednio za Tatrami, ale powinno być już na korzystnym azymucie pod kątem podświetlenia.

 
Korzystając z czasu strzelam jeszcze tu i ówdzie. Nie tak daleko znajdują się widoczne w kadrze Wzgórza Rymanowskie, a wśród nich bardzo znany punkt obserwacyjny na Przymiarkach skąd obserwowałem Tatry dzień wcześniej. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

 
Kwadrans później Tatry już rejestrowały się na matrycy. Po prawej widać także odległy o 80-82 km fragment Pasma Magury Wątkowskiej i charakterystyczny maszt przekaźnika w Izdebkach odległy o 25 km.

 
Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Patryja; 432 m n.p.m. (49.84711 N 22.45417 E)
Data obserwacji:   14.10.2018
Największa odległość:   Gerlach - 184 km.
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA