WAŁKOWANIE WAŁU

Dalekie obserwacje Tatr z Wału

Wał na Pogórzu Rożnowskim to kolejna miejscówka którą wałkowałem wielokrotnie. Chwilę temu zamieściłem zdjęcia z widokiem na Góry Świętokrzyskie, które można obejrzeć tutaj. Przy czym kolejność opublikowania jest odwrotna niż czas wykonania zdjęć... Jakoś tak wyszło. dorzucam kilka kadrów z Tatrami i Beskidem Żywieckim. Miejscówka znajduje się ciut dalej na zachód od poprzedniej na prywatnej łące. W związku z tym jeśli właściciel powie, że trzeba spadać... To trzeba pokornie złożyć statyw i spadać, Choć ani razu uszy me nie słyszały, a oczy nie czytały o takich zdarzeniach.

Tak wygląda sam szczyt Wału na którym stoi przekaźnik radiotelekomunikacyjny. Zdjęcie zrobiono z punktu obserwacyjnego na Góry Świętorzyskie. Miejsce do obserwacji Tatr i Babiej Góry, znajduje się za lasem na lewo od przekaźnika.

 
Wał ma tą zaletę, że panorama Tatr z tego miejsca obejmuje prawie całe pasmo od wschodu do zachodu. Niemniej będziemy ją za chwile rozmieniać na drobne...

 
Wschodnia, najwyższa część Tatr i jednocześnie najbliżej położona, już w zasadzie prawie na skraju tego co można nazwać DO.

 
Im bardziej na prawo, tym robi się coraz dalej. Góra przy lewej krawędzi kadru, dwa plany przed Tatrami to najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego - Dąbrowska Góra.

 
Kadr z najdalej oddalonym punktem, czyli Barańcem. Szczyt z przekaźnikiem na wcześniejszym planie, to Chełm Łososiński.

 
Jeszcze bardziej w kierunku zachodnim można spostrzec Babią Górę. W dole nikną w wieczornym świetle zabudowania Czchowa z charakterystyczną basztą XIII-wiecznego zamku.

 
Niedaleko od szczytu Wału, na grzbiecie odchodzącym na południowy-wschód znajduje się interesująca ciekawostka geologiczna - skrzemionkowane pnie drzew pochodzące z... No właśnie problem z wydatowaniem zarówno drzew jak i skał w odsłonięciu pozostaje nierozwiązany na chwilę obecną, a o samym miejscu można poczytać tutaj.

 
Punkt obserwacyjny:   Wał; 523 m n.p.m. (49.88412 N 20.91045 E)
Data obserwacji:   01.05.2018
Największa odległość:   Baraniec - 115 km.
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

 1. Na kursie SKPG przestrzegali nas przed używaniem słowa "charakterystyzny". Poza tym dobra obserwacja ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego przestrzegali? Był jakiś inny powód poza ryzykiem nadmiernego powielania takiego określenia co sprawi, że nie będzie rzeczy nie charakterystycznych i wszystko stanie się charakterystyczne? Pytam głównie z ciekawości, bo jednak zaufałem słownikowi języka polskiego i jeśli względem niego jest w porządku, to nie widzę przeciwwskazań.

   Usuń
  2. Wedlug nich slowo to bylo naduzywane(zwlaszcza w opisie panoram widokowych) dlatego tez ich zamierzeniem bylo wykrztuszenie z nas slow bardziej opisowych jak "wysoki w postaci trójkata" "wybijajacy sie" , itp., w ostatecznosci "reprezentacyjny". Ja w sumie tez nie widze nic w tym zlego, bo jak rzucisz haslo "ten charakterystyczny szczyt" to w 90% wiadomo, o ktory chodzi.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW