NADWIŚLAŃSKI ZMIERZCH

Dalekie obserwacje Tatr z Połańca


Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański zmierzch, to udaj się dwa kilometry na południowy-wschód od rynku w Połańcu o odpowiedniej porze... Wznosi się tam Winna Góra, czyli porośnięte głogiem, akacjami i wszelkim innym zielskiem kolczastym wzgórze, tworzące długi klin przy ujściu Czarnej Staszowskiej do Wisły. Deniwelacja nad korytem królowej polskich rzek to tylko ok. 30 metrów, ale to wystarcza w zupełności by mieć całkiem przyzwoity widok na Karpaty. Jest to też lepszy punkt niż nieodległa skarpa z promenadą spacerową, gdzie sporą część widoku zasłania las.

Na samym szczycie Winnej Góry widoków nie ma, ale gdzieniegdzie znajdują się niewielkie prześwity.

 
Choć na miejscu nie widać śladów budynków, to właśnie na Winnej Górze znajdowała się część zabudowań Połańca przed relokacją w XIV wieku. Tutaj także, koło nieistniejącej obecnie kaplicy pw. św. Mikołaja, stał barak gdzie 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wraz z radą powstańczą sporządził i podpisał Uniwersał Połaniecki.

 
Dobrze widoczne są zabudowania Mielca. To w zasadzie nie daleko, bo 17 km w linii prostej.

 
Za gęstą siecią linii energetycznych majaczy Pasmo Brzanki.

 
Z czasem słońce obniża się coraz bardziej za horyzont i podnosi się temperatura barwowa światła. Zapalił się już przekaźnik na górującej nad Tarnowem, Górze św. Marcina. Po prawej za szczytem Wału widać najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.

 
Tak duże pasmo górskie jakim są Tatry, warto ująć na jakiejś szerszej ogniskowej. Tutaj to 120 mm. Choć warto też kadrować tak, by wykluczyć krzaki na pierwszym planie.

 
Ale konsekwentnie zwiększamy ogniskową...

 
Chyba najczęstszy temat dalekich obserwacji, czyli słowacka część Tatr Wysokich.

 
Fragment z najwyższym szczytem Polski.

 
Oraz najdalej uchwycony punkt, czyli Krywań. Nieco niższa grań główna Tatr na odcinku Cubryna - Świnica oraz dogodnie położona oś Doliny Rybiego Potoku i Doliny Białki sprawia, że ten szczyt dość dobrze widać z tych azymutów.

 
Punkt obserwacyjny:   Winna Góra; 173 m n.p.m.
Data obserwacji:   16.03.2020
Największa odległość:   Krywań - 168 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. Świetne miejsce, 160 km do Tatr a wygląda jakby to było gdzieś niedaleko po drugiej stronie rzeki, naprawdę ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miejsce pokazuje też, że realia na miejscu są zupełnie inne niż pokazuje estymowana panorama. Sporą część widoku zasłonił las. Pewnie z grzbietu jakieś 100-200 metrów dalej na wschód można by zobaczaczyć więcej, ale tam z kolei teren za bardzo opada w kierunku ujścia Czarnej Staszowskiej do Wisły.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW