KARPATY SĄ FAJNE... RYBA RÓWNIEŻ.

Dalekie obserwacje Beskidu Żywieckiego z Wyżyny Przedborskiej


W rejonie Małogoszczy znajduje się południowo-zachodni skraj Gór Świętokrzyskich, a zaczyna się długie i wąskie Pasmo Przedborsko-Małogoskie, będące najwyżej wyniesioną częścią Wyżyny Przedborskiej. Na północno-zachodnim krańcu tego pasma znajduje się wzgórze o dość osobliwej nazwie - Fajna Ryba. Jest to jedno z odleglejszych miejsc w Polsce i jedyne potwierdzone miejsce w woj. łódzkim z którego można zobaczyć Karpaty. Praktyka jednak pokazała, że nie jest tak dobrze jak się zapowiadało, ale o tym za chwilę...

Widok na Fajną Rybę od strony Mojżeszowa. Prawie całe wzniesienie pokrywa gęsty las z przewagą sosny.

 
Pomimo sporego zalesienia udało się znaleźć prześwit nad dość wysoko położonym polem uprawnym. Jednak nie na samym szczycie, a na południowo-wschodnim stoku wzgórza.

 
Prześwit oferuje dość niewiele. Tutaj widać fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a konkretnie wzgórza nieco na wschód od Pilicy.

 
Krzątając się na skraju polany można dostrzec w prześwicie Białą Górę - najwyższe wzniesienie Wyżyny Miechowskiej. Niestety, ale azymut na Tatry zasłania las na stokach Kozłowej Góry. Tatry znajdują się jeszcze 5 stopni na lewo od Białej Góry.

 
Za to ciut na prawo od Białej Góry można dostrzec kilka masztów za Włoszczową.

 
Niemniej nie wszystko stracone, bo jednak Karpaty z tego miejsca są widoczne, choć na razie tylko majaczą. Trzeba jeszcze poczekać do zachodu słońca dla lepszego kontrastu. Zalesiony grzbiet po lewej stronie kadru to Kamienna Góra nad Wolbormem odległa o 74 km.

 
Tym fragmentem Karpat jest najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Refrakcja nieco wyciągnęła szczyt ponad horyzont.

 
Nazwa wzgórza jest bez wątpienia intrygująca. Poszukując wiadomości, natrafiłem na różne wersje o etymologii tej nazwy. Ta która wydaje się najbliższa prawdzie, odnosi się do miejscowego żyda, zwącego się Faine Ryba. Najprawdopodobniej był on właścicielem gruntów na wzgórzu. Szukając dalej dowiedziałem się, że rzeczywiście istnieje takie imię jak Faine (z żeńską wersją Faina). Nazwa pobliskiej wioski - Mojżeszów, też rzuca nieco światłą na sprawę.

 
Punkt obserwacyjny:   Fajna Ryba; 316 m n.p.m.
Data obserwacji:   01.10.2019
Największa odległość:   Babia Góra - 164 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW