DYPTYK SĄDECKI

Dalekie obserwacje Karpat Wschodnich z Beskidu Sądeckiego


Podczas kręcenia rowerem po swoich rodzinnych stronach, odwiedziłem kilka nowych miejsc obserwacyjnych. Relatywnie nowych, ponieważ wszystkie były kiedyś halami pasterskimi, które zarosły. Po czym ponownie stały się otwartą przestrzenią po ucztach korników i silnych wiatrach. Krążąc po górach, często odbiega się od rutynowego myślenia i wchodzi się w tryb metaforyzacji świata. Odległe pasma wpisane w przełęcze, nasunęły mi porównania do gotyckiej sztuki sakralnej.

 
Dzisiejszy podjazd na grzbiet Pasma Jaworzyny Krynickiej obrałem drogą przez Dolinę Feleczyńskiego Potoku. To jedna z niewielu dolin w tym paśmie która nigdy nie była zamieszkana.

 
Pierwszy punkt obserwacyjny wypadł na północno-zachodnim szczycie Wierchu nad Kamieniem. Młodnik za jakiś czas ograniczy widok. Las w tym miejscu, to jednak sprawa relatywnie świeża, ponieważ to teren dawnej Hali Roztockiej.

 
Na wschodzie rysują się szczyty Pogórza Dynowskiego. Pomiędzy Suchą Górą, a Kiczorą wystają wzgórza nad Gwoźnicą Górną.

 
Łagodne, pogórzańskie grzbiety nie wyróżniają się zbytnio w krajobrazie, ale to stamtąd można wykonać wiele ciekawych dalekich obserwacji. Na prawo od wschodniej kulminacji Chełmu, wystaje "Czterysta czwórka". Bezimienne wzgórze o wysokości 404 m n.p.m. Z którego złapano kilka ciekawych ujęć. Niektóre z nich można obejrzeć u Sławka.

 
Kraniec Beskidu Niskiego i początek Bieszczad. Na prawo od Chryszczatej. Pomiędzy Białą Skałą, a Ostrym Wierchem, wystaje jeszcze bezimienny szczyt w rejonie przeł. Żebrak.

 
Oto i sam dyptyk z osią symetrii która tworzy Lackowa. Wystaje również Czarcia Skała (vel Skłasziszczańska Skała lub Diabli Zamek) na stokach południowo-wschodniego wierzchołka Wierchu nad Kamieniem, zwanego także Czarcim Wierchem.

 
Lewe skrzydło.

 
Oraz prawe skrzydło tego dzieła.

 
Według prognoz, widzialność powinna się pogarszać z czasem. Dlatego szybko złożyłem statyw i pojechałem na kolejną zalesioną (po czym ponownie "odlesioną") halę z widokiem na odleglejsze szczyty. Zdjęcia z tamtego punktu będą już w kolejnym wpisie.

 
Punkt obserwacyjny:   Wierch nad Kamieniem; 1077 m n.p.m.
Data obserwacji:   26.04.2020
Największa odległość:   Wielka Rawka - 136 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW