NOWY PUNKT, STARE WIERCHY

Dalekie obserwacje Gór Świętokrzyskich ze Starych Wierchów


Szukając nowych kadrów w kierunku Gór Świętokrzyskich, udałem się po pracy na spacer w Gorce. Grzbiet odchodzący ze zwornika na Starych Wierchach w kierunku Jaworzyny Ponickiej ma spory potencjał, ale w praktyce prześwity między drzewami są niewielkie i w dodatku z całą pewnością zarosną w przeciągu najbliższych lat. Dlatego wróciłem z powrotem na Stare Wierchy i rozłożyłem statyw tuż przy schronisku.


 
Punkt obserwacyjny na stabilnej cembrowinie ujęcia wody.

 
Kierunek na Góry Świętokrzyskie. Punktem orientacyjnym jest Dzielec - niewysoka kopka w porównaniu do swoich sąsiadów. W dole kadru widać zabudowania i kościół w Porębie Wielkiej. Ogniskowa 120 mm.

 
Dach Łysogór.

 
I najodleglejszy punkt widziany w tym kierunku. Na lewo od Łyśca wystaje jeszcze grzbiet Huckiej Góry.

 
No i zapadł zmierzch... Gdzieś obok przemykają ostatni turyści. Mi pozostanie jeszcze jeden z lepszych aspektów plenerów fotograficznych, czyli cisza na łące po zmierzchu przerywana od czasu do czasu odgłosami nocnego życia lasu.

 
Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Stare Wierchy; 962 m n.p.m.
Data obserwacji:   14.06.2021
Największa odległość:   Łysa Góra - 161 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. Cześć Maciej. Po Beskidzie Sądeckim czuje jeszcze większą radość i zaskoczenie. Stare Wierchy znam od dzieciaka a ostatnio odświeżyłem sobie temat będąc tam pod namiotem. Gorce mają klimat. W życiu bym nie pomyślał że jest tam okienko na 160 km na Góry Świętokrzyskie. Dobry strzał! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To okienko jest bardzo niewielkie. Kilkanaście metrów na prawo lub lewo od tej betonowej cembrowiny i Góry Świętokrzyskie już się chowają za drzewami. O wiele więcej widać z prześwitu pod Jaworzyną Ponicką, ale tamta luka w lesie niedługo zarośnie. Dlatego wróciłem na polanę przy schronisku, która raczej prędko nie zniknie. Obiecująco wyglądają też szacunki z Polany Śmierdzącej pod Bardem, ale trzeba by jeszcze wizji lokalnej by to zweryfikować.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

KAŻDY MA SWOJE BIESZCZADY