TATRY Z PRZECZYCY? NIE PRZECZĘ...

Przeczyca znana jest min. z dobrze zachowanego grodziska słowiańskiego na wzgórzu Zamczysko, użytkowanego pomiędzy IX a XI wiekiem. Nieco izolowane i wyniosłe wzgórze tworzy klin pomiędzy końcem doliny Jodłówki, a doliną Wisłoka, co czyni go dobrym punktem obserwacyjnym. Takie położenie lubią rzecz jasna konstruktorzy fortyfikacji oraz... Ludzie zajmujący się dalekimi obserwacjami. Co prawda na terenie grodziska można obecnie fotografować bukowy las, a nie rozległą panoramę. Niemniej ok. 200 m na NW od starych wałów, znajduje się bardzo dobry punkt widokowy na dominujące w krajobrazie Pasmo Brzanki, a także odleglejsze pasma górskie jak Beskid Niski i Wyspowy i Tatry będące głównym tematem tego pleneru.

 
Na grzbiecie Zamczyska jest kilka miejsc które oferują widoki na Tatry , ale wybór padł na punkt tuż przed przysiółkiem Buczyna.

 
Góry na południowym-wschodzie niebawem połknie cień ziemi. Dlatego tam najpierw kieruję obiektyw. Białe "tyczki" po lewej, to wiatraki FW Łeki Dukielskie.

 
Im bliżej zachodniego kierunku, tym barwy rzecz jasna coraz cieplejsze. W kadrze widać Beskid Wyspowy i gdyby nie las na pogórzańskich grzbietach, to złapała by się także odległa o 135 km Babia Góra, która powinna wystawać na prawo od Lubogoszczy.


 

Pora skierować obiektyw w kierunku Tatr. Widzialność jeszcze nie jest tak dobra, ale z czasem wszystko powinno się poprawić.

 
No i poprawiło się zgodnie z przewidywaniami... Doszedł co prawda problem w postaci rosnącego zachmurzenia, ale i tak jest pięknie. Kadr wykonany na 140 mm.

 
Grupa Łomnicy na 400 mm.

 
W tym kadrze powinien się znajdować Krywań, ale niestety skrył się w chmurach na prawo od Mięguszowieckich Szczytów.

 
Niemniej chmury to nie element stały w krajobrazie. Chwila wyczekiwania pozwoliła na uchwycenie wspomnianego Krywania. Poniżej Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu świeci się RTON Przechyba.

 
Punkt obserwacyjny: Zamczysko; 344 m n.p.m. (49.90738 N 21.33708 E)
Data obserwacji: 22.05.2021
Największa odległość: Krywań - 127 km.
Sprzęt fotograficzny: Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA

SŁUPY SĘDZIWOJA - ZACHÓD

ALPEJSKIE AKWARELE