TATRZAŃSKIE SANKTUARIUM

Dalekie obserwacje Tatr z Magdalenki


Roku Pańskiego 1712 wzniesiono w Malawie kościół filialny pw. św. Marii Magdaleny. Świątynie ufundował jego książęca mość Jerzy Ignacy Lubomirski i trzeba przyznać, że miejsce fundacji wybrano świetnie. Spod murów świątyni i z okolicznych pól roztacza się szeroki widok na Kotlinę Sandomierską i na Karpaty, w tym odległe Tatry. Co prawda ten widok jest dziś nieco przysłonięty przez rosnące coraz śmielej drzewa, ale wciąż pod kościelnym płotkiem warto rozłożyć statyw i skierować obiektyw na południowy zachód, by podziwiać tatrzańskie granie na horyzoncie.

 
Między drzewami została tylko niewielka luka, ale widać co trzeba.

 
Kadr na 120 mm. Tak jak wspomniałem... Okienko pomiędzy drzewami jest niewielkie, ale wystarcza. Na dłuższym czasie naświetlania widać jak bardzo wiało.

 
Niestety nie udało mi się uchwycić na dłuższej ogniskowej ciekawego zjawiska z mechaniki płynów, jakim jest niestabilność Kelvina-Helmholza.

 
Widok na 350 mm. Gdyby przesunąć się ciut w bok na asfalt, to widać by było jeszcze Wielki Mięguszowiecki. Niestety droga była tego dnia dość ruchliwa, a pora późna.

 
Tak wygląda barokowy kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Specyficzna forma i rozmieszczenie dolnych okien nie jest tu przypadkowe. To przez te okna, za pomocą broni palnej można było tłumaczyć najeźdźcom, że nie warto nękać schronionej tu ludności. W lewej części kadru, tuż koło Pasa Oriona widać frunący paciorek Starlinków.

 
Punkt obserwacyjny pod kościółkiem jest też swoistym kamieniem milowym w historii dalekich obserwacji. Zarówno tutaj, jak i na sąsiednim punkcie koło przekaźnika, dokonano jednych z pierwszych udokumentowanych obserwacji Tatr z rejonu Rzeszowa. Do dziś są to ikoniczne miejsca na plener z tatrzańską zębatką na horyzoncie. Spoglądając na karty historii możemy wspomnieć np. obserwacje z grudnia 2011 roku, wykonaną przez Artura Wysockiego. Warto porównać jak różnią się zdjęcia pod kątem zarośnięcia terenu.

 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Magdalenka (kościółek); 388 m n.p.m.
Data obserwacji:   19.01.2022
Największa odległość:   Czarny Mięguszowiecki - 174,5 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

KAŻDY MA SWOJE BIESZCZADY