TRZY ŁYSINY

Dalekie obserwacje Gór Świętokrzyskich z Polany Spadzistej


Niektóre nazwy szczytów to w zasadzie toponimiczne nowinki. Takim szczytem jest właśnie Lubomir, któremu nadano tą nazwę w 1932 roku, na pamiątkę Kazimierza Lubomirskiego, który w geście swojej filantropii podarował tereny pod budowę obserwatorium astronomicznego na południowo-wschodnim wierzchołku... Łysiny. Taką nazwę możemy nawet odczytać na mapach WIG z edycji 1929-1939, odnoszącą się do całego grzbietu. No dobrze, ale w tytule jest mowa o "trzech łysinach". Pozostała dwójka, czyli Łysica i Łysiec zarysowała się w kadrach podczas pleneru na Polanie Spadzistej, tuż obok wspomnianego SE wierzchołka Łysiny, a dziś Lubomira.


 
Polana Spadzista... Ze stromo opadającym stokiem ku Kotlince Wiśniowej i kopką Grodziska w Paśmie Cietnia. Góry Świętokrzyskie powinny być widoczne bardziej po lewej, ponad pagórkami Pogórza Wiśnickiego.

 
Widok w stronę Gór Świętokrzyskich na 120 mm.

 
Dach Gór Świętokrzyskich. Perspektywa prasuje plany i Kotlina Sandomierska znika pomiędzy falami pagórków.

 
Wschodni skraj Łysogór - Łysa Góra vel Łysiec i najwyższy szczyt Pasma Orłowińskiego - Kiełków.

 
Pasmo Jeleniowskie z najodleglejszym dziś Szczytniakiem. Przy dolnej krawędzi kadru widać wieżę kościoła pw. Narodzenia NMP w Gdowie.

 
Kierunek na Góry Świętokrzyskie nie jest jedynym ciekawym azymutem do skierowania obiektywu. Na wschodzie widać także Pogórze Strzyżowskie.

 
Widać też jedno z dawnych miast wojewódzkich - Tarnów. Najdalszy obiekt to odległy o 75 km budynek Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, widoczny w prawej części kadru.

 
To by było na tyle. Tak wygląda punkt widokowy. Jest wygodnie, są ławeczki i miejsce gdzie można bezpiecznie rozpalić ogień.

 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Polana Spadzista; 883 m n.p.m.
Data obserwacji:   22.06.2022
Największa odległość:   Szczytniak - 141,5 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW