PEJZAŻE NIZINNE

Dalekie obserwacje Tatr z Niecieczy


Tatry są najczęściej fotografowane z jakiegoś wzniesienia. Od bieszczadzkich szczytów począwszy, a na jurajskich ostańcach skończywszy. Jednak nieco rzadziej wykonuje się takie kadry z płaskiej jak patelnia niziny. Należy tu wspomnieć, że w zasadzie wybór polskich nizin z których można sfotografować Tatry przy normalnej refrakcji jest... Powiedzmy, że jest mocno ograniczony. Dokładnie można to zrobić tylko z jednej niziny - Niziny Nadwiślańskiej.

Na taki górsko-nizinny plener wybrałem się do Niecieczy. Wioski znanej min. z piłki nożnej i to nie typowej dla małych miejscowości lig peryferyjnych, tylko drużyny która miała okazję powalczyć w ekstraklasie. Nizina Nadwiślańska graniczy tu z nieodległym progiem Płaskowyżu Tarnowskiego i jak to na nizinie - nawet niewielka alejka czy zagajnik mogą zasłonić cały widok, ale rozległe pola pomiędzy Żabnem, a Niecieczą, dają spore możliwości.

 
Statyw rozstawiam na szutrze biegnącym od DW973 do południowych zabudowań Niecieczy.

 
Znad Pogórzy Karpackich wystaje Beskid Sądecki. RTCN Przechyba już się zaświecił.

 
Natomiast zza Pasma Łososińskiego wystaje najlepiej widoczny fragment Tatr. Tutaj w jednym kadrze na 120 mm.

 
Najwyższy fragment Tatr.

 
Fragment z "dachem" polskich Tatr.

 
Końcówka Tatr Wysokich i początek Tatr Zachodnich. Na prawo od Beskidu widać niewielki ząbek wystający zza Lasu. To nic innego jak wierzchołek Kasprowego Wierchu.

 
Na prawo od odległego o 78 km Gorca z widoczną wieżą widokową, widać najodleglejsze szczyty czyli Bystrą i fragment Czerwonych Wierchów.

 
No cóż pora się zbierać. Dziś delektuje się wieczorną ciszą na polu. Nawet na pobliskiej drodze wojewódzkiej jest spokojnie, ale po prawej stronie kadru widać stadion sportowy w Niecieczy. Zatem czasami mogą się tu nieść doniosłe echa dopingowania.

 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Nieciecza; 177 m n.p.m.
Data obserwacji:   27.03.2022
Największa odległość:   Bystra - 129,5 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. Maciej dopiero teraz wpadł mi w oczy ten wpis. zdjęcie z Lodowym i Baranimi Rogami to majstersztyk. Ten kolor i podświetlenie.. chylę czoła. Pozdrawiam serdecznie. Adrian Sobczyszyn.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW