DWIE WYSOKIE

Dalekie obserwacje Bieszczad z Wysokiej


Małe Pieniny to teren ze sporą koncentracją miejsc urokliwych, gdzie można poczuć jak w cieniu wąwozów, skalnych brył i starych kapliczek miesza się klimat rodem z Karpat Wschodnich i Zachodnich. Jak się okazuje, z najwyższego szczytu tego pasma - Wysokiej, widać inna Wysoką położoną daleko, daleko na wschodzie, już właśnie na terenie Karpat Wschodnich. Mowa o Smereku, który dawniej nosił nazwę Wysoka, zanim c.k. gryzipiórki nie przechrzciły tego toponimu, przenosząc nazwę sąsiedniej wioski na wierzchołek.

Jest to taki obserwacyjny łącznik z nutą regionalno-geograficzną pomiędzy ziemią Rusinów Szlachtowskich, Rusnaków, a widocznym na horyzoncie pograniczem Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny.


 
W połowie marca tego roku zniknęła już większość śniegu w Małych Pieninach. Zostały same zmrożone firny, po których można było ekspresowo wyjść na szczyt Wysokiej.

 
Widok w stronę Bieszczad na ogniskowej 120 mm. W oddali widać już kontur Wysokiego Działu.

 
Zbliżenie na 350 mm ze szczytami Wysokiego Działu i kulminacją Pasma Łopiennika i Durnej. Okazało się, że to nie wszystko...

 
Obstawiałem, że wierzchołek Smereka schowa się za drzewami na grzbietach Gór Leluchowskich, ale udało się go złapać.

 
Poza Bieszczadami widoczne było jeszcze wulkaniczne pasmo Gór Tokajsko-Slańskich.

 
Na dwóch najdalszych szczytach sterczą "igiełki" nadajników. Natomiast na pierwszym planie snują się dymy wśród zabudowań Starej Lubowni.

 
Po kilku chwilach słońce było już na tyle wysoko by odległe szczyty zniknęły w rozproszonym świetle. Pozostało jeszcze tylko podelektować się okolicą i ruszać w dół.

 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Wysoka; 1050 m n.p.m.
Data obserwacji:   17.03.2023
Największa odległość:   Smerek - 141 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA