PRZYSTANEK BIESZCZADY

Widok na Bieszczady z Pstrągowej


Na północno-zachodnim skraju Pstrągowej, znajduje się przysiółek Budzisz. Dla każdego rowerzysty snującego się po tej części Pogórzy Karpackich, to zapewne znane miejsce z racji kluczowego skrzyżowania dróg. Odchodzą stąd trakty biegnące od Sędziszowa Małopolskiego, Wielopola Skrzyńskiego, Strzyżowa, Czudca i rzecz jasna odbiega ku wschodowi świetna dla rowerzystów droga grzbietowa ku Łysej Górze, Krzemionce i ostatecznie schodząca ku Babicy. Tak się złożyło, że z tych rozstajów dobrze widać bieszczadzkie połoniny. Szczególnie spod przystanku autobusowego i spomiędzy domów położonych przy drodze w kierunku Pstrągowej.


 
Z tego przystanku nic nie odjeżdża w stronę Bieszczad, ale to nic nie szkodzi. Przy dobrej pogodzie można je sobie stąd pooglądać.

 
Wzniesienia Pogórza Dynowskiego pomiedzy Wolą Jasienicką a Krasną, utworzyły ramkę w którą wskoczył rejon Łopiennika wraz z częścią Pasma Granicznego.

 
Ciut bardziej na lewo ukazał się fragment tzw. gniazda Tarnicy i Halicza z najdalej widoczym sczytem tego pleneru - Kopą Bukowską.

 
Niespodziewanie w kadr wleciał motolotniarz. Pokęcił się chwilę niczym ćma fruwająca wokół żarówki, a potem...

 
...Odleciał na północ, ciesząc się wieczorem ze swojej własnej, lotniczej perspektywy.

 

Z rozstajów na Budziszu wykonano już kilka innych ujęć Bieszczad. Pierwsze wykonano w dniu 03.11.2012 roku przez Piotra Gawrona. Jego fotografie z tamtego dnia, można oglądnąć na forum Astropolis w tym wątku. Aczkolwiek nie uchwycono wówczas rejonu gniazda Tarnicy i Halicza. Kolejne, ciekawe zdjęcia można obejrzeć na stronie Sławomira Cyzia z pleneru w sierpniu 2022 roku, gdzie uchwycił nieco więcej połonin: Smerek i Wołowy Garb.

 

Symulacje pokazują, że widać stąd znacznie więcej bieszczadzkich szczytów. Jednak spore zalesienie pobliskich pogórzańskich grzbietów, skutecznie przysłania widok na wspominaną Tarnicę, Osadzki Wierch. Symulacje potrafią niekiedy rysować rozległe panoramy, ale powyższy przykład dobrze uwidacznia jak zastane realia mogą się różnić od obiecującego szacowania w domowym zaciszu przy komputerze.


 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Pstrągowa; 426 m n.p.m.
Data obserwacji:   05.09.2021
Największa odległość:   Kopa Bukowska - 124,5 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax KP + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW