ŁUK KARPAT Z ŁUKOWEJ

Dalekie obserwacje Tatr z Łukowej


Południowo-zachodni skraj Płaskowyżu Tarnowskiego opada stromym progiem ku terasom zalewowym Dunajca. Wysokość progu to circa 60-70 metrów ponad poziom rzeki, co jest całkiem niezłą wartością jak na generalnie równinny teren. W okolicy jest tu dość dużo miejsc na fotografowanie Karpat, ale pola w zachodniej części Łukowej oferują ciekawy widok na industrial tarnowskich Mościc układający się na jednej linii z tatrzańskimi turniami.


Najlepszym miejscem na obserwacje w okolicy, są pola w rejonie łukowskiej cegielni.

 
Na zachodzie wyłania się wyspa Pogórza Wielickiego z najwyższym obiektem antropogenicznym w woj.małopolskim. Czyli z wysokim na 286 m. maszcie RTCN Chorągwica w Mietniowie.

 
Większą część panoramy stanowią Beskidy. Tutaj widać Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, wznoszące się mniej więcej na kilometr ponad poziom obserwatora.

 
Rydwan Heliosa zniknie dziś w luce pomiędzy Ciecieniem (odległość 69 km), a Lubomirem (odległość 74 km).

 
I ciut po zachodzi pięknie podświetli odleglejsze szczyty, w tym najwyższy szczyt Beskidów w Polsce. Niestety wiatr robi swoje i silne turbulencje powietrza rozmazują grzbiety.

 
Fragment Beskidu Wyspowego. Pomiędzy Luboniem Wielkim a Szczeblem wystaje odległy o 75 km Lubogoszcz.

 
W tym kadrze widać Beskid Makowski. Po lewej stronie widać fragment trapezowatego grzbietu Kamiennika, z którego można wykonać jedną z najdalszych obserwacji na terenie Polski.

 
Natomiast Beskidu Małego się tu nie spodziewałem. Szczyt znalazłem dopiero w domu przy przeglądaniu RAW-ów. Taki widok jest możliwy dzięki obniżeniu Doliny Raby położonej na osi linii obserwacji.

 
No, ale tak jak to zwykle bywa w tej części Karpat... Dominantą w krajobrazie są Tatry.

 
Tu widać najbardziej rzucające się w oczy słowackie Tatry Wysokie i Tatry Bielskie (ciężkie do wyróżnienia poprzez brak kontrastu).

 
Najdalszym punktem jest jeden z narodowyh symboli Słowacji.

 
Dziś góry będą widoczne długo, długo po zachodzie słońca. Dlatego zostanę na punkcie obserwacyjnym jeszcze przez dwie godziny.

 
Złapał się w końcu nokturn industrialno-tatrzański. Matryca naświetlała się całe 492 sekundy.

 
Punkt obserwacyjny:   Łukowa; 235 m n.p.m.
Data obserwacji:   17.11.2019
Największa odległość:   Krywań - 125 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. Jedno z najlepszych zdjęć, jakie od dawna miałem przyjemność obejrzeć. Trafiłeś "moment".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

SZYDŁOWSKI SZYLDWACH