NA PLENERZE U LELIWITÓW

Z rodowego gniazda Tarnowskich, pozostało do naszych czasów stosunkowo niewiele, a kiedyś rozległe i wysokie mury sięgają mi przeważnie do pasa, w porywach pod brodę i to wszystko nie przez oblężenia, tylko przez stopniową rozbiórkę, trwającą sukcesywnie od pierwszej połowy XVIII wieku. Ale linia horyzontu na północy pozostała taka sama (przynajmniej w geomorfologicznym sensie) i gdzieś tam w oddali można dostrzec wierzchołki Gór Świętokrzyskich.


 
Statyw rozstawiam na północnym skraju wysokiego zamku. Chmury niskie szybko przemykają po niebie, przez co oświetlenie zmienia się dynamicznie, tak jakby jakiś dzieciak bawił się potencjometrem oświetlenia.

 
Tarnowski industiral... Czyli zakłady Azoty S.A. w Tarnowie - Mościcach. Tamtejsza elektrownia przypomina mi nieco Elektrownie Battersea z okładki albumu "Animals" Pink Floydów... Na horyzoncie widać odległe o ok. 40-45 km wzgórza Płaskowyżu Proszowickiego.


 

Katedra i tarnowska starówka w tym ujęciu wgląda jak mieścina ukryta w rozległej puszczy. Za połączeniem nawy i prezbiterium wystają kominy tarnowskiej huty szkła „KROSNO” S.A. Na horyzoncie widać grzbiet Garbu Pińczowskiego.


 

Złapał się też fragment Krakowa, z elektrociepłownią na Łęgu o mocy 480 MW.

 
Widok w stronę Gór Świętokrzyskich na ogniskowej 130 mm. Pomiędzy blokami na Osiedlu Jasna.

 
Pierwszy dobrze widoczny szczyt to Szczytniak z Pasma Jeleniowskiego. Sama Jeleniowska skryła się za drzewami na Płaskowyżu Tarnowskim.

 
Łysa Góra z majaczącym RTCN Święty Krzyż.

 
Nieco przekadrowany widok na Łysą Górę.

 
Oraz najwyższa w całym antyklinorium środkowopolskim - Łysica. W kadrze znalazło się kilka świątyń: po lewej u góry kościół pw. MB Bolesnej w Łukowej. Ciut poniżej Łysicy wystaje wieża kościoła pw. św. Krzyża i MB Nieustającej Pomocy w Tarnowie - Krzyżu i poniżej kościół pw. Św. Józefa i MB Fatimskiej w Tarnowie.

 
Punkt obserwacyjny:   Ruiny zamku w Tarnowie; 287 m n.p.m.
Data obserwacji:   27.05.2021
Największa odległość:   Łysica - 100 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALPEJSKIE AKWARELE

BUSZUJĄC W SMRECZYNACH...

TATRZAŃŚKA KUŹNIA DALEKOOBSERWACYJNA