PRZYSTANEK TATRY

Dalekie obserwacje Tatr z Budynia


Stary przystanek przy rozdrożu na wschodnim przysiółku Zwiernika - Budyniu, to swego rodzaju pomnik czasów minionych, gdy główną formą transportu był transport zbiorowy. Dziś na przystanku tylko hula wiatr, który powydzierał już prawie wszystkie ogłoszenia z zszywek na przystankowej tablicy. No ale wciąż można wykorzystać to miejsce zgodnie z nazwą. Można przystanąć, oprzeć rower o ścianę przystanku, napić się wody z bidonu i wyciągnąć aparat by złapać w kadr rysujące się na horyzoncie tatrzańskie szczyty.


 
Ramka przystankowa z awangardowym dziełem. Trochę pop artu, trochę surrealizmu...

 
To już widok na prosty pejzaż. Tatry na ogniskowej 97 mm.

 
Wolimy jednak dłuższe ogniskowe. Zatem zwiększmy naszą ogniskową do 190 mm. Dzięki temu przynajmniej pozbyliśmy się "drutów" w kadrze.

 
Widok na 300 mm. Chmury sukcesywnie przykrywają szczyty i spektakl niebawem się skończy.

 
Zatem już pora by wsiąść na rower i jechać dalej. Z okolicy starej chaty, łapię jeszcze "na pożegnanie" jesienny, tatrzańsko-pogórzański kadr.

 
Wspomnianej przed chwilą chaty nie sposób pominąć. W naszym krajobrazie pozostało już niewiele budynków krytych strzechą. Taka ot "Pogórzańska Konopielka"...

 
Swego czasu odwiedziłem już Budyń by popatrzeć z daleka na Tatry, tyle że wybrałem wówczas miejsce położone na Dziale - grzbiecie biegnącym w kierunku Słotowej. Zdjęcia z tamtego pleneru można obejrzeć tutaj.

 

Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Budyń (Przystanek); 371 m n.p.m.
Data obserwacji:   23.10.2022
Największa odległość:   Pośredni Mięguszowiecki - 120 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K-50 + Pentax 55-300 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW