SZKOŁA POD TURNIAMI

Dalekie obserwacje Tatr z Kosów


Gdzieś w środku posiekanej na płaty Puszczy Sandomierskiej, znajduje się wioska Kosowy. Północno-wschodnie części wsi położone są na wyniesieniu o nieregularnym kształcie, ciągnącym się od rejonu Ługnicy i Ostrowów Tuszowskich na zachodzie, po Trzęsówkę na wschodzie. Z tamtejszych pól otwiera się dogodny widok na tatrzańskie turnie. Punktem orientacyjnym, ułatwiającym skierowanie obiektywu we właściwą stronę, jest szkoła podstawowa w Kosowach. Tatry wraz ze szkołą na jednym kadrze nasunęły mi tytułowe porównanie do "Szkoły nad obłokami", funkcjonującej kiedyś na Niemcowej, a której historię w 1958 r. ujęła w powieść Maria Kownacka.


Statyw rozłożony na rozległej łące. Obok leży rower górski.
W krajobrazie przeszkadzają nieco linie wysokiego napięcia, jednak jak odpowiednio wydłużymy ogniskową to problem zniknie. W końcu generalnie fotografuję na długich ogniskowych.

 
Widok na odległe Tatry wystające zza lasu. Na wcześniejszym planie widać szkołę podstawową w Kosowach.
Nad Niemcowej była kiedyś szkoła nad obłokami, za to w Kosowach mają szkołę pod turniami. Spłaszczanie perspektywy sprawia, że Tatry wydają się położone tuż za lasem.

 
Zbliżenie na Tatry.
Tatry Wysokie na 400 mm. Niestety mocno rozmyte przez falowanie powietrza.
 
Łąka oświecona księżycowym światłem. W oddali widać światła wioski.
W tym rejonie Tatry są widoczne z kilku innych punktów. Widać z nich nawet nieco więcej, ale miejsce które wybrałem sprawia, że na długiej ogniskowej may kadr wolny od drutów. Choć w dalekich obserwacjach, to dystans sprawia że zdjęcie jest na swój sposób wyjątkowe, ale w ostateczności wolę naciskać spust wężyka w miejscu gdzie można skomponować ładniejsze ujęcia.

 
Warto dodać, że pierwsze dalekie obserwacje z tego miejsca wykonano już ponad dekadę temu. Zdjęcia wykonał Paweł Rzucidło wieczorem 18.12.2011 roku. Punkt z którego fotografował, znajduje się kilkadziesiąt metrów na wschód od mojego i przez to jest położony kilka metrów wyżej, bliżej asfaltowej drogi. Widok jest jednak porównywalny.


Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Kosowy; 242 m n.p.m.
Data obserwacji:   29.12.2022
Największa odległość:   Wysoka - 166,5 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax K50 + Sigma 120-400 mm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW