ŚWIĘTY SPOKÓJ...

Widok na Połoninę Równą z Koniecznej


"Święty spokój ofiaruje nam Mikołaj...". Słowa z utworu Bartne, autorstwa gorlickiego poety - Bogusława Diducha, często rozbrzmiewają gdzieś tam pośród myśli, gdy przekraczam granicę Beskidu Niskiego. Bo w istocie, klimat tego rejonu podszyty jest spokojem. Nawet jeśli echa tutejszej przeszłości niekoniecznie o tym spokoju mówią, o czym świadczą choćby dwa okoliczne cmentarze wojenne z czasów Wielkiej Wojny. Nr 47 położony tuż przy cerkwi oraz nr 46, który znajdziemy znajdziemy za lasem, 300 metrów na południe od punktu obserwacyjnego pod szczytem Beskidka. Tym razem, po plenerze fotograficznym na Liwoczu, pojechałem do Koniecznej, by na skraju łąki pod Beskidkiem sprawdzić co pokaże horyzont w kierunku Karpat Wschodnich. No i zgodnie z oczekiwaniami, co nieco pokazał...


Statyw rozstawiony na łące nad Konieczną.
Widok z punktu obserwacyjnego na południowy-wschód.

 
Widok na odległe Karpaty Wschodnie na Ukrainie oraz na Wyhorlat na Słowacji.
Ten sam kierunek na ogniskowej 55 mm. Po lewej widać budynek przejścia granicznego Konieczna-Becherov.

 
W oddali widoczne szczyty Wyhorlatu.
Szczyt Kaštielik stanął okoniem, pośrodku panoramy Vihorlatu. Po lewej, koło przekaźnika widać odległy o 89 km szczyt Nežabec, a po prawej...

 
Zbliżenie na najwyższy szczyt Wyhorlatu.
...Wystaje najwyższy szczyt tego wulkanicznego pasma.

 
Zbliżenie na Połoninę Równą.
No i mamy to co oczekiwałem. Grupa Połoniny Równej na ogniskowej 400 mm.

 
Widok na góry położone na Ukrainie. Między innymi na Ostrą Horę.
Najodleglejszą górą okazała się Ostra Hora, która wystawiła tylko niewielki rąbek partii szczytowych. Widać także dość wyniosły szczyt Stinská na granicy SK/UA. Miejsce znane ze znalezienia największego odłamka meteorytu Knyahinya (chondryt), którego odłamki spadły w tym rejonie 6 czerwca 1866 roku. Największy fragment ważył 279,8 kg i przez kilka dekad był największym znanym chondrytem znalezionym na naszej planecie.

 
Drewniana cerkiew otoczona wysokimi drzewami.
Wizytówka Koniecznej, czyli cerkiew św. Bazylego Wielkiego.

 
Zdjęcia wykonane były tuż przed załamaniem pogody. Pod koniec fotografowania przy punkcie obserwacyjnym zaczął prószyć śnieg, a fotografowanie cerkwi przerwał mi mocniejszy deszcz. Jest to jeden z przykładów dobrej widzialności przed nadejściem frontu. Warto wspomnieć, że nie jest to jedyne miejsce w okolicy z którego widać rejon Połoniny Równej. W sierpniu 2014 roku Bartosz Siedlecki wykonał ciekawe ujęcie z punktu widokowego nad dawną wsią - Ciechanią. Zdjęcia można oglądnąć tutaj.
 


Rzut obserwowanego obszaru.

 
Punkt obserwacyjny:   Konieczna; 626 m n.p.m.
Data obserwacji:   09.10.2023
Największa odległość:   Ostra Hora - 134 km
Sprzęt fotograficzny:   Pentax KP + Sigma 120-400 mm

Komentarze

  1. i znowu "moje" rejony... ;) W Wysowej byłem zeszłego lata z rodziną i na drodze za Domem Wypoczynkowym "ZACISZE" znalazłem na google maps wiatę z paleniskiem. To była wspaniała noc pod chmurką zważywszy że karimaty były niestety dwie - dla żony i córki wystarczyło; a ja na kocu :D Zaczynam coraz bardziej doceniać fakt, że rodzinne strony żony dały mi dalekoobserwacyjnego kopa. Zdjęcia extra, nie sądziłem że da się jeszcze upolować połoniny ukraińskie z tych rejonów. Brawo !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przyszłości pojawi się pewnie wiele nowych ujęć w tamtych kierunkach. Powiem tylko, że zarówno mapy satelitarne jak i ortofotomapy bardzo szybko się dezaktualizują i to w obie strony. Tzn. stopień zalesienia jak i deforestacji to zmienna, która odmienia pole widzenia szybciej niż mogło by się wydawać. Dlatego warto sprawdzać wszelkie potencjalne miejsca, co też realnie uskuteczniam, ale bez specjalnej presji czasowej. Tak naprawdę, to wypady na daleko obserwacyjny plener często są tylko dodatkiem do wycieczki, a nie celem samym w sobie.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GÓR GRZEBYKI...

ALPEJSKIE AKWARELE

MARSZ MANDARYNÓW